DOŚWIADCZALNIA ŚWIATA III – TRZYLATEK

     Powyżej 36 miesiąca życia, dziecko staje się TRZYLATKIEM, a rodzic wchodzi w kolejny – spokojniejszy od czasu dwulatka – etap rozwoju swojej pociechy. Omawiany czas dzieciństwa to etap trzylatka, czyli przedział od 37 do 48 miesiąca życia. Jest to po prostu cały czwarty rok życia dziecka. Maluch jest już osóbką bardzo dojrzałą, zdecydowaną i chętną do zajęć codziennych. Trzylatek ma już własne zdanie o sobie, wszystkim naokoło i swoich zainteresowaniach. Do takiej formy odbioru świata i rozwoju swojego dziecka, rodzic musi się przygotować.  DOŚWIADCZALNIA ŚWIATA III – TRZYLATEK  Programu „Mamo, Tato – Pokaż Mi!”,  pomaga w przygotowaniu rodziców na potrzeby trzylatków oraz w udostępnieniu dzieciom jak najciekawszych  warunków do twórczej zabawy, a przez to do ROZWOJU.  Przedstawione przykłady zabaw kładą największy nacisk na rozwój zmysłu wzroku, ponieważ odpowiada on za odbiór największej ilości bodźców zewnętrznych.  Rozwój dziecka przebiega jednak wielozmysłowo, dlatego pozostałe zmysły będą również rozwijane.

     Przedstawione w tej części DOŚWIADCZALNI ŚWIATA propozycje zabaw, są wiekowo dostosowane do możliwości wzrokowych, percepcyjnych i manualnych trzylatka. Wynikają one jednak z zabaw i ćwiczeń prezentowanych w DOŚWIADCZALNI ŚWIATA I poświęconej NOWORODKOM I NIEMOWLĘTOM oraz DOŚWIADCZALNI ŚWIATA II – ROCZNIAK I DWULATEK. Jeżeli więc zaczynacie Państwo przygodę z Doświadczalniami Świata od tego rozdziału – Wasza pociecha jest już trzylatkiem i nie przechodziła przez zabawy dla niemowląt, roczniak i dwulatka – warto zainteresować dziecko wybranymi zabawami z poprzednich rozdziałów. Jeżeli bowiem maluch nie bawił się wcześniej kolorowymi światłami, nie obserwował podświetlanych odblasków szkolnych lub butelek wypełnionych wodą, nie bawił się „piłeczkarniami” oraz innymi ciekawymi zabawami – wybrane zabawy dla niemowląt, roczniaka i dwulatka, będą dla niego niezwykle atrakcyjne i nowatorskie. Zachęcamy więc do zapoznania się z DOŚWIADCZALNIĄ SWIATA I – NOWORODKI I NIEMOWLĘTA  (kliknij tutaj)  oraz DOŚWIADCZALNIĄ SWIATA II – ROCZNIAK I DWULATEK  (kliknij tutaj).

Dla tych, którzy przeszli przez zabawy dla noworodków i niemowląt, roczniaka i dwulatka programu „Mamo, Tato – Pokaż Mi!”, obecny rozdział jest dalszą podróżą w rozwoju własnego dziecka. Jest również podróżą we własnym rozwoju, ponieważ program zachęca do samodzielnych pomysłów – na bazie przedstawionych przykładów i możliwości wzrokowo – manualnych dzieci. Czas niemowlęctwa, to czas najintensywniejszego rozwoju wzroku, dlatego wymagał on konkretnych zabaw  świetlnych i obserwacyjnych. Roczniak i dwulatek posługiwał się już wzrokiem, który przeszedł przez pierwszy decydujący czas. Trzylatek natomiast, ma już duże możliwości wzrokowe i równie dużą wiedzę o świecie. Dlatego zabawy dla nich są przede wszystkim propozycją, a realizacja będzie zależeć od pomysłowości opiekuna i konkretnych zainteresowań dziecka.

 DOŚWIADCZALNIA ŚWIATA III poświęcona jest TRZYLATKOM. Miejsce zabawy, odpoczynku i przebywania dzieci w tym przedziale wiekowym, musi być więc dostosowane do:

1.       Dziecka sprawnie przemieszczającego się i biegającego.

2.       Dziecka, które przeszło przez „bunt dwulatka” – posiadającego już własne zdanie i świadomość SAMODZIELNOŚCI.

3.       Dziecka uczącego się mówić lub już sprawnie mówiącego.

4.       Rodzic musi wiedzieć że pod względem rozwoju wzroku, możliwości jego dziecka mają się następująco: ROZSZERZA SIĘ ZASIĘG WIDZENIA oraz ROZWIJA SIĘ ORIENTACJA PRZESTRZENNA. Nadal rozwija się PAMIĘĆ WZROKOWA, a dziecko sprawnie już rozróżnia i klasyfikuje kształty, kolory i przedmioty, pomieszczenia, trasy itp. W zakresie koordynacji oko – ręka, dziecko potrafi już bardzo wiele, składa klocki zaciskowe, sprawnie operuje narzędziami rysunkowymi i zdecydowanie zwiększa się jego zakres manualności. Koordynacja ta pozawala również na wykonywanie rysunków przedstawiających, a rozwój emocjonalny pozwala na powstanie pierwszych „głowonogów”.

Zapraszamy do kolejnego działu: Zabawy dla trzylatka (kliknij tutaj)