Rysunki niemowląt

      Około 11 i 12 miesiąca życia, niemowlę zaczyna interesować się rysowaniem. Fascynuje go trzymanie w rączce pisaka, rysowanie nim (pozostawianie śladu na kartce) oraz obserwowanie własnych dokonań kreskowych. Dziecko w tym wieku rysuje bazgroty, które są zestawem różnych kresek i kropek, lub tylko kresek. Niemowlę interesuje się samą czynnością rysowania i  ma z tego ogromną frajdę. Najczęściej wybiera różne kolory i chętnie „bazgra” nimi po kartce. Nie można doszukiwać się w rysunkach niemowląt zaplanowanej czynności lub konkretnej treści. Rysowanie staje się dla malucha tak samo interesujące, jak uderzanie łyżeczką w talerzyk, miskę lub inny dźwięczący przedmiot. Tak jak w przypadku uderzania chodzi o pierwsze eksperymentowanie z dźwiękiem i własnym tworzeniem dźwięku, tak w rysowaniu, interesujące jest odkrywanie własnych możliwości manualnych. Maluch dostrzega, że jego działalność – rysowanie – pozostawia ślad na kartce i  jest z tego bardzo zadowolony! Efekty twórczości plastycznej niemowląt, przedstawiają się jako swobodne kreski, będące odwzorowaniem ruchu ręki dziecka.

rysunki niemowląt     Niemowlę ma świadomość, że pozostawia ślad na kartce papieru. Świadomie również zmienia kolory narzędzi rysunkowych, nawet jeżeli nie potrafi nazwać kolorów. Zauważa różnicę w kolorach i chętnie wprowadza nowe barwy. Nie ma natomiast świadomości co do tworzonych przez siebie „kształtów”. Bazgroty niemowlęcia bowiem, nie mają zamierzonego tematu, kompozycji lub tytułu. Twórczość plastyczna dzieci w tym wieku, to swobodne kreski i kropki, będące wynikiem większej lub mniejszej ekspresji malucha, kreatywności lub po prostu zabawy. Rolą opiekuna jest tutaj dostrzeżenie gotowości niemowlęcia do rysowania i udostępnienie mu  odpowiednich dla jego wieku materiałów plastycznych. Nie należy bagatelizować twórczości plastycznej niemowląt, ponieważ stanowi ona ważny element rozwoju każdego dziecka. Z drugiej jednak strony – nic na siłę. Jeżeli maluch nie przejawia zainteresowania manualnością, nie zmuszajmy go do rysowania. Warto pokazać niemowlęciu materiały plastyczne przygotowane dla niego, jednak jeżeli zdecydowanie odmawia zabawy, poczekajmy jeszcze kilka miesięcy z powtórną próbą. Wcześniej czy później, maluch sam pokazuje, że rysowanie i malowanie są interesujące. Dobrze jest uchwycić moment pierwszej twórczości dziecka i udostępnić mu odpowiednie materiały, ponieważ często dzieci same organizują sobie kącik twórczy, np. na ścianie w salonie …

       Dzięki rysowaniu, niemowlęta ćwiczą koordynację oko – ręka, koncentrację wzroku na czynności dokładnej, cierpliwość i koncentrację w ogólnym znaczeniu. Warto więc zachęcać dzieci do rysowania, poprzez odpowiednie dostosowanie do ich wieku narzędzi oraz podkładów plastycznych. Wskazówki co do wyboru materiałów plastycznych dla niemowląt, zostały opisane w poprzednim rozdziale: plastyka dla niemowląt (kliknij tutaj). Zapraszamy do przeczytania!

Zapraszamy do kolejnego działu: DOŚWIADCZALNIA ŚWIATA II – ROCZNIAK I DWULATEK (kliknij tutaj).

Kontakt z nami – e-mail:  mamotato@onet.eu

Facebook – dołącz do nas – jesteśmy na Facebooku jako Mamotatopokazmi   oraz na naszym profilu, jako Doświadczalnia Świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Connect with Facebook