Niemowlę ukończyło pierwszy rok życia i stało się roczniakiem. Jest to czas, w którym dziecko potrafi się już samodzielnie przemieszczać, chętnie poznaje nowe przedmioty i całe otoczenie oraz wykazuje poważne już zainteresowanie własną kreatywnością. Roczniakiem będziemy nazywać dziecko w wieku 13 – 24 miesiąc życia. Maluch skończył więc pierwszy rok i przechodzi przez drugi rok życia.
W kwestii twórczości – tutaj plastycznej, umiejętności dziecka nawiązują do twórczości niemowlaka. Wiele dzieci zaczyna malować i rysować właśnie jako roczniak, przez co powstają rysunki bardzo podobne do niemowlęcych. Maluch nadal tworzy „BAZGROTY”. Powstają kolorowe kreski i kropki, będące odwzorowaniem ruchu dłoni i całej rączki dziecka. Są to kreski proste (dopiero dwulatek tworzy świadome okręgi), ostro załamane przy zmianie kierunku rysowania.
Aby zapewnić dziecku rozwój poprzez zabawę, należy odpowiednio i prawidłowo dobrać narzędzia plastyczne dla roczniaka. Szczegóły zostały dokładnie opisane w dziale: Plastyka dla roczniaka (kliknij tutaj). Zapraszamy do zapoznania się!
Jeżeli roczniak rysował już jako niemowlę (około 11 – 12 miesiąca życia), w jego rysunkach będzie widoczny postęp – w porównaniu z czasem niemowlęcym. Pozornie, obrazek wygląda tak samo lub bardzo podobnie, jednak po dokładnym przyglądnięciu się i analizie, dostrzec można różnice (rysunek niemowlęcy dla porównania, można zobaczyć w dziale: Rysunki niemowląt (kliknij tutaj).
Rysunek nawiązuje do rysunku niemowlęcia, jednak różni się. Kreski nadal są odwzorowaniem ruchu rączki dziecka, ale są bardziej swobodne i z wyjątkowo prostych, sztywnych kresek, przechodzą w lekko zaokrąglone. Nie jest to wynikiem chęci narysowania okręgu, lecz oznaką swobodniejszego i sprawniejszego trzymania flamastra. Od czasu niemowlęctwa, dziecko rysowało już i malowało. Nauczyło się więc swobodnie i dość precyzyjnie jak na swój wiek, trzymać narzędzie rysunkowe.
Roczniak Zaczął również eksperymentować z kierunkiem rysowania i dokładniej przygląda się swojej działalności podczas wykonywania rysunku. Odważni rodzice, mogą zaproponować dziecku plastelinę. Nie można oczywiście liczyć na to, że roczniak sam będzie dzielił plastelinę. Roczniak może również plastelinę zjeść, dlatego jest to propozycja wyłącznie pod stałym nadzorem rodzica! Opiekun musi dzielić różne kolory plasteliny na małe cząstki i podawać je dziecku – pokazując, że można kolorowe kropki naklejać na rysunek. Jeżeli roczniak jest zainteresowany, zabawa jest przyjemna, wciąga również rodzica i rozwija malucha. Dziecko bowiem uczy się trzymać drobinkę w dłoni, zaplanować gdzie ją przyklei i w końcu umieścić na kartce. Jeżeli natomiast, roczniak nie chce jeszcze bawić się plasteliną, nie narzucajmy mu techniki. Przyjdzie czas, że starsze już dziecko, samo zainteresuje się plasteliną, lepieniem, ugniataniem i przyklejaniem.
Rozwój dokonuje się cały czas. Dojrzały roczniak (około 23 – 24 miesiąca życia), pozornie tworzy podobnie jak wczesny roczniak (około 13 miesiąca życia), jednak i tutaj jest już subtelna różnica.
Kresek jest dużo więcej, więcej też jest ruchów dłoni i rączki. Dziecko dobiera kolory i zmienia kierunki rysowania. Jedne kolory kładzione są na inne, a na to wszystko przyklejone są jeszcze plastelinowe kropki. Dziecko angażuje się więc w rysowanie. Zna już swoje możliwości, a sama zabawa jest na tyle interesująca, że rysunki pokazują ciągły postęp.
Około 24 miesiąca życia, można pytać dziecko „co rysujesz?”. Czasami dziecko potrafi określić, co chce narysować lub co narysowało. Z reguły, praca roczniaka jest po prostu ekspresją, zabawą kolorem, kreską i własną kreatywnością. Dziecku podoba się, że jego działalność tworzy „coś”. Na kartce lub innych podkładach, powstają kreski i kropki, które ono samo stworzyło! Pusta kartka zapełniła się, a dokonało tego samo dziecko, z czego bardzo jest zadowolone!. Nawet jeżeli dziecko określi co narysowało, bądź co chce narysować, nie można spodziewać się kształtu. Charakterystyką rysunku dzieci w tym wieku jest rysowanie bazgrot i to one będą pojawiać się w pracy dziecka – nawet przy określonym tytule. Pierwsze rysunki przedstawiające pojawią się już wkrótce, bo w okresie dwulatka (25 – 36 miesiąc życia), czyli w trzecim roku życia dziecka.
Zapraszamy do kolejnego działu: Zabawy dla dwulatka (kliknij tutaj).
Kontakt z nami – e-mail: mamotato@onet.eu
Facebook – dołącz do nas – jesteśmy na Facebooku jako Mamotatopokazmi oraz na naszym profilu, jako Doświadczalnia Świata.