DOŚWIADCZALNIA ŚWIATA II : ROCZNIAK I DWULATEK

            Powyżej 12 miesiąca życia, dziecko wychodzi  z czasu niemowlęctwa, a rodzic wchodzi w kolejny – zupełnie nowy etap rozwoju swojej pociechy.  Maluch staje się ROCZNIAKIEM (ukończył pierwszy rok życia), a później DWULATKIEM (ukończył drugi rok życia). Omawiany czas dzieciństwa, to przedział od 13 do 36 miesiąca życia. Jest to czas dużego postępu w motoryce i manualności dziecka. Jednocześnie, maluch  zaczyna interesować się przedmiotami codziennego użytku, poznaje zakątki mieszkania, obserwuje oraz naśladuje czynności osób otaczających go. Do takiej formy poznawania świata i rozwoju swojego dziecka, rodzic musi się przygotować.  DOŚWIADCZALNIA ŚWIATA II –  ROCZNIAK I DWULATEK Programu „Mamo, Tato – Pokaż Mi!”,  pomaga w przygotowaniu rodziców na potrzeby maluchów, oraz w udostępnieniu dzieciom jak najciekawszych  warunków do zabawy, a przez to do ROZWOJU.  Przedstawione przykłady zabaw kładą największy nacisk na rozwój zmysłu wzroku, ponieważ odpowiada on za odbiór największej ilości bodźców zewnętrznych.  Rozwój dziecka przebiega jednak wielozmysłowo, dlatego pozostałe zmysły będą również rozwijane.

       Ważnym jest, aby zwrócić tu uwagę na pewną zależność. Przedstawione w tej części propozycje zabaw, są wiekowo dostosowane do możliwości wzrokowych, percepcyjnych i manualnych roczniaka i dwulatka. Wynikają one jednak z zabaw i ćwiczeń prezentowanych w DOŚWIADCZALNI ŚWIATA I poświęconej NOWORODKOM I NIEMOWLĘTOM. Jeżeli więc zaczynacie Państwo przygodę z Doświadczalniami Świata od tego rozdziału – Wasza pociecha ma już ponad rok lub dwa lata i nie przechodziła przez zabawy dla niemowląt – warto zainteresować dziecko wybranymi zabawami z poprzedniego rozdziału. Jeżeli bowiem maluch nie bawił się wcześniej kolorowymi światłami, nie obserwował podświetlanych odblasków szkolnych lub butelek wypełnionych wodą, wybrane zabawy dla niemowląt będą dla niego niezwykle atrakcyjne i nowatorskie. Zachęcamy więc do zapoznania się z DOŚWIADCZALNIĄ SWIATA I – NOWORODKI I NIEMOWLĘTA  (kliknij tutaj).

Dla tych, którzy przeszli przez zabawy dla noworodków i niemowląt Programu „Mamo, Tato – Pokaż Mi!”, obecny rozdział jest dalszą podróżą w rozwoju  dziecka. Jest również podróżą we własnym rozwoju, ponieważ program zachęca do samodzielnych pomysłów – na bazie przedstawionych przykładów i możliwości wzrokowo – manualnych dzieci. Czas niemowlęctwa , to czas najintensywniejszego rozwoju wzroku, dlatego wymagał on konkretnych zabaw  świetlnych i obserwacyjnych. Roczniak i dwulatek natomiast, posługuje się już wzrokiem, który przeszedł przez pierwszy decydujący czas, ponadto ma już własne gusty i chęci, które zna wyłącznie opiekun. Dlatego zabawy dla nich są przede wszystkim propozycją, a realizacja będzie zależeć od pomysłowości opiekuna i zainteresowań dziecka.

 DOŚWIADCZALNIA ŚWIATA II poświęcona jest ROCZNIAKOM I DWULATKOM. Miejsce zabawy, odpoczynku i ogólnie przebywania dzieci w tym przedziale wiekowym, musi być więc dostosowane do:

1.       Dziecka pracującego nad usprawnieniem motoryki, przemieszczaniem się oraz docieraniem do wypatrzonych przedmiotów i osób (ROCZNIAK  – 13 do 24 miesiąca życia) .

2.       Dziecka testującego  na wszystkie możliwe sposoby (DWULATEK – 25 do 36 miesiąca życia) . Do głosu dochodzi tzw. „bunt dwulatka” czyli: histeria, kłótliwość, wszystko na „nie!”, dążenie do SAMODZIELNOŚCI.

3.       Dziecka uczącego się mówić .

4.       Rodzic musi wiedzieć że pod względem rozwoju wzroku, możliwości jego dziecka mają się następująco: ROZSZERZA SIĘ ZASIĘG WIDZENIA oraz ROZWIJA SIĘ ORIENTACJA PRZESTRZENNA. Nadal rozwija się PAMIĘĆ WZROKOWA, dzięki której dziecko zaczyna rozróżniać i klasyfikować kształty, kolory i przedmioty, pomieszczenia, trasy itp. W zakresie koordynacji oko – ręka, dziecko potrafi już szeregować i układać wieże z kilku i wielu klocków i zwiększa się jego zakres manualności. Koordynacja ta pozwala również na wykonywanie bazgrot, a więc posługiwania się narzędziami do rysowania, co później przyczyni się do łatwiejszej i sprawniejszej nauki pisania.

Zapraszamy do kolejnego działu: Zabawy dla roczniaka (kliknij tutaj)